Schodišť existuje mnoho typů a odborníci, co se zabývají jejich výstavbou, by vám mohli prozradit mnohá tajemství, která se k jednotlivým řešením vztahují z hlediska konstrukčního i estetického. Některá jsou více vhodná do interiéru, s jinými se častěji setkáte na vnějších pláštích budov, specifická schodiště pak dominují výškovým stavbám, jako jsou rozhledny a vyhlídkové věže. Mezi nimi však vyniká svou zvláštní sférickou dispozicí samonosné schodiště.
Samonosná schodiště se vypínají při okraji obytného prostoru, vztyčíte je i v jeho středu a pokaždé půjde o něco nepřehlédnutelného a minimálně zajímavého. A jestliže si tvůrci dají záležet na tvarové flexibilitě, půjde o nadčasové prostorové řešení, za jehož originalitu se nemusí stydět žádný špičkový projektant. Na co bychom vás však chtěli upozornit, je vlastnost, s níž se u moderních schodišť příliš nepočítá, a tou je podpora zdravého životního stylu.
Co je na schodišti tak zdravého, že se o tom vůbec zmiňujeme?
Posilovnu vůbec nepotřebujete – také alespoň občas zavítáte do posilovny, abyste zesílili objem svalové hmoty a setřásli kila navíc v podobě usazených špeků na hýždích a v pase? A také vám vadí ten vydýchaný vzduch a přítomnost mnoha cvičenců, kteří stejný osud sdílí s vámi? Pokud nemáte při cvičení rádi společnost, a vězte, že jde o celkem intimní záležitost, cvičte doma. Na samonosném schodišti. S batohem na zádech, s vhodně zvolenou zátěží, si vyšlapujte (nejlépe zcela naboso) jednotlivé schodové stupně nahoru a dolů, střídavě zvyšujte a snižujte tempo a brzy zjistíte, jak účinný tento pohyb vlastně je.
Schody můžete využít i pro posilování tricepsů a prsních svalů v případě kliků s různě širokým úchopem a pak už vám postačí mít doma jen jednoruční činky pro deltové a trapézové svaly, bicepsy a posilování zápěstí. Posilovnu pak můžete klidně oželet.